Registrul obligatoriu de numerar in 2015

Desfasuram un magazin in care cifra de afaceri este inregistrata folosind casa de marcat. Foarte des, clienții doresc sã dea în valutã strãinã pentru bunurile achiziționate, întotdeauna în euro. Registrul de la casa de marcat în valutã strãinã este suplimentar?

În clubul cu artã. 111 par. 3a punctul 1 din Legea privind TVA-ul, ține evidența folosind case de marcat, contribuabilii TVA sunt obligați sã creeze o imprimare a unei chitante fiscale sau o facturã din toate vânzãrile, precum și sã facã un document tipãrit clientului.

În § 10 alin. 1 alin. 14 din regulamentul privind condițiile tehnice, de asemenea în cazul în care în § 8 alin. 1 punctul 14 din regulamentul privind casa de marcat, care determinã informațiile care trebuie luate în considerare la chitanța fiscalã, trebuie sã însemnã neapãrat moneda în care se înregistreazã vânzarea, cel puțin pentru întreaga sumã de vânzãri brute.

Criteriile principale și condițiile tehnice care trebuie îndeplinite de fondurile de înregistrare sunt, la urma urmei, înregistrate la punctul 2 al regulamentului privind condițiile tehnice.

Deoarece principiul § 14 alin. 1 din Regulamentul programului de vânzare în magazin ar trebui sã aibã, printre altele, Funcția: permite introducerea de contribuabil redenumirea moneda în care inventar trebuie sã înregistreze vânzarea sau comanda rapidã a acesteia, precum și, de asemenea, pentru a programa modificãrile în avans prin introducerea de datã și orã modificãrile; a salva momente și depozitare timp începe sã ținã registre de vânzãri în valutã strãinã în mintea fiscale și, de asemenea, conversia sumei a sumei de vânzãri brute de valutã lung, rezultatul calculului, împreunã cu costurile și plãțile de decontare trebuie sã fie închise în contul fiscal logo-ul fiscal cu desemnarea monedelor ; Calculul trebuie sã se facã din afecțiunea de cel puțin șase zecimale, iar rezultatul conversiei trebuie sã fie rotunjitã la douã zecimale.

Special pentru abrevierea denumirilor valutare se referã la desemnarea utilizatã de Nasz Bank Polski.

Prin urmare, în cazul în care contribuabilul este de gând sã vândã articole privind situația consumatorilor care plãtesc valoare în valutã strãinã, atunci, de regulã, trebuie sã poatã plãti un registru de numerar fiscale, echipat cu muncã care va schimba cursul de schimb.

Din formele care pot fi vãzute în întrebare, se poate deduce cã taxa pentru articolele achiziționate este planificatã sã trãiascã onoratã în EUR, în perioada în care valoarea vânzãrilor va fi datã în zloți. Reglementãrile care guverneazã TVA nu reglementeazã problema ratei de schimb pe care trebuie sã o admitem pentru a converti suma în zloți în euro.